مسائل خانواده و تربیت فرزند

منابع تربیت فرزند

شمیم وصال شمیم وصال | جمعه, ۲۹ اسفند ۱۳۹۳، ۰۸:۳۰ ب.ظ

 

1.ریحانه بهشتی

کتاب بسیار بسیار مفید و لازمی است برای همه مادران باردار و شیرده شامل اذکار و نمازها و اقدامات معنوی موثر در تربیت فرزند(به درد مادی گراهای امروزی اصلا نمیخوره) و البته نکات بهداشتی و تغذیه ای دوران بارداریی را تا حد نسبتا خوبی شامل میشود.

2.کتاب حکمت نامه کودک آقای ری شهری

مجموعه ای از احادیث پیش،حین و بعد از بارداری به همراه شرح مختصر آنها

خرید اینترنتی سایت دارالحدیث  darolhadith.ir

3.سی دی های تربیت فرزند ۱و۲و۳ خانم همیز و سخنرانی های دیگر ایشون

البته اگر بتوان حضورا از این کلاسها استفاده کرد بهتر است.خانم همیز بسیار ملموس و کاربردی صحبت می کنند.دوره های تربیتی را (بر اساس حدیث امام صادق :دع ابنک یلعب سبع سنین و یؤدب سبع سنین الزمه نفسک سبع سنین فان افلح والا فلا خیر فیه؛(4) فرزندت را هفت سال رها کن تا بازی کند و هفت سال دوم او را تربیت کن و هفت سال سوم نیز همراه و ملازم او باش. اگر هدایت شد چه خوب، وگرنه دیگر خیری در او نیست.)به سه دوره تقسیم کرده اند و در هر دوره مسائل مختص همان سنین تشریح می شود.
راهکارهای تربیتی و معنوی ایشان بسیار موثر است.مشاورات و اسیب شناسی های خوبی دارند.این سایت موسسه ای است که در آن کلاس برگزار می کنند.نکته جالب این است که اکثر نکاتی را که میگویند خودشان انجام داده اند و فرزندان صالحی تربیت نموده اند.

http://www.kfraheroshan.com

جهت خرید محصولات دیگر با شماره 6- 02133504635  تماس بگیرید

 

4.کتاب نسیم مهر آقای دهنوی+سی دی پرورش نسل مهذب از ایشان و سی دی های تربیت فرزند

ایشان هم بسیار مفید و البته به صورت راهبردی-راهکاری به بیان مسائل تربیتی می پردازند.کتاب نسیم مهر خلاصه برنامه تلویزیونی ایشان به اسم "گلبرگ زندگی" می باشد که البته از سایت تبیان هم بسیاری از قسمتهای این برنامه را می توان دانلود کرد.تقریبا هیچ سئوالی را بدون جواب نگذاشته اند و خودشان از نزدیک با مشکلات برخورد داشته اند مثلا در مورد بازیهای کامپیوتری اکثر بازیهای محبوب را می شناسند و بازی های خوب و بد را تفکیک کرده اند.البته من خانم ها را در این زمینه بیشتر قبول دارم.

 

5.کتاب زن منتظر و منتظر پروری خانم مریم معین الاسلام

هنوز نخوندم!به توصیه دوستان نوشتم

6.الگوهای تربیت- محمد علی کریمی نیا

هنوز نخوندم!به توصیه دوستان نوشتم

7.به بچه ها گفتن،از بچه ها شنیدن ترجمه فاطمه عباسی فر

این واقعا عالیه...خوندنش واجبه...البته خیلی قدیمیه یادم هست مادر هم این کتاب رو داشت با همین عکس دختر تپلیه!

8.اسلام و حقوق کودک دکتر احمد بهشتی

در زمینه همسرداری زنها همیشه دنبال دانستن حقوق خودشان هستند و کمتر زنی دنبال دانستن حقوق همسرش می رود اما درمورد مادری تقریبا برعکسه!اما متاسفانه جامعه ما به سمتی پیش میره که همه مادرا تقریبا حق بچشون میدونن که برایش سیسمونی و اتاق آخرین مدل مجهز بگیرن و هر سال تولدهای آنچنانی و اسباب بازیهای جورواجور و ..لوس و خودخواه بار آوردن بچه ها...و البته از آنطرف تک فرزندی و اشتغال و مهدکودک و مادران خسته هر رزوز زیادتر میشود ... بچه ای که یک تک فرزند لوس است که محبت بیش از حد نصیبش شده نمیتواند در زندگی مشترک موفق باشد...همچنان که الان چینی ها نتیجه اش را می بینند که مناطقی که سیاست تک فرزندی در آنها با جدیت بیشتری کنترل می شود از جمله شهر شانگهای، شاهد افزایش چشمگیر آمار طلاق است.

http://www.tabnak.ir/fa/pages/?cid=124056

امام موسی بن جعفر (علیهماالسلام) می فرمایند:
«بهتر آن است که طفل در کودکی با سختی و مشکلات اجتناب ناپذیر حیات که غرامت زندگی است روبرو شود تا در جوانی و بزرگسالی بردبار و صبور باشد.»
در این کتاب می آموزیم که حقوق حقیقی فرزندمان چیست.!

9.نقش آزادی در تربیت کودک شهید کتر بهشتی

این کتاب هم بسیار عالی و روان است.مسائلی چون آزادی و شخصیت،تفریح از دیدگاه اسلام و تربیت اسلامی به خوبی تشریح شده اند.

10.تربیت آیت الله امینی

این کتاب مسائل بسیاری را همراه با احادیث مربوطه به صورت کوتاه (۲-۵صفحه) توضیح داده است. قدیمی است .

11.گلبرگ زندگی دکتر مهدی نیک خو

این کتاب تقریبا از جدیدترین کتابهایی است که نوشته شده است.بوستان کتاب آن را منتشر کرده است.کتابهای تربیتی این انتشارات همگی مفید است. مسائل مختلف نظیر اعتماد به نفس،بهداشت روانی ،تغذیه ،اثرت محیطی و اجتماعی،بزهکاری و...بررسی شده است.علاوه بر احادیث از آرا روانشناسان خبره نظیر پیازه زیاد استفاده شده است.

12.بازی کودک در اسلام محمد صادق شجاعی

کتاب کوچک و جدیدی است از همان بوستان کتاب که گفتم.با خواندن این کتاب به بازی بچه ها خیلی جدی تر و مهمتر نگاه می کنیم.یک دید کلی می دهد راجع به اهمیت بازی،نقش والدین در بازی فرزندان و وضعیت اسباب بازیها در ایران میدهد.

 13.کتابهای کلیدهای تربیت فرزند انتشارات صابرین

کتابهای بسیار کامل و مفصل که از شیر مرغ تا جون آدمیزاد توش بحث شده و مثل بیشتر کتابهای روانشناسی خارجی با مثالهای متعدد خواننده را جذب و مجاب میکند.این روش رو خانم همیز هم دارد اما در کتابهای ایرانی کمتر دیده ام.کلیدهای رفتار با کودکان در سنین مختلف،کلیدهای رفتار با کودک باهوش یا پرخاشگر ،نکات کلیدی در شیر دهی ،آموزش از پوشک گرفتن،آموزش آشپزی کودکان و ... از موضوعات جلدهای مختلف این سری کتاب ها می باشد.

البته اگرچه نکات بسیار عالی دارد ولی چون غربیه  مطالب متغایر با آموزه های اسلامی هم زیاد پیدا می شود. مثلا اینکه بهترین زمان از شیر گرفتن بچه یکسالگی است.در حالیکه آیه صریح قران میگه "الوالدات یرضعن اولادهن حولین کاملین لمن اراد ان یتم الرضاعه".

البته دلیلش خیلی برام جالب بود میگفت چون وابستگی بچه کمتره مادر راحت تر می تواند این کار را انجام دهد.دیگه ننوشته بود که اولا آمار اسهال و بیماری های عفونی در کودکان ۱-۲ ساله که شیر مادر میخورند بسیار پایینتر است و ثانیا چقدر از لحاظ امنیت عاطفی در این سال شیر خوردن در آغوش مادر اهمیت دارد.

یا مثلا گفته بود اگر کودکتون سحر خیز است و شما دوست دارید صبحها تا دیر وقت بخوابید بچه را دیر بخوابانید.به اهمیت سحر خیزی و نماز شب و حتی صبح هم که مسلما هیچ توجهی نشده بود.شاید مهمترین مشکل این کتابها پیوند سبک زندگی غربی با سطور مختلفش می باشد. اتصال صرف به منبع تجربه و عقل دراین کتابها آنها را ناقص و نیازمند مکمل بومی و اسلامی می سازد که متاسفانه وجود ندارد.مشکلی که قبلا هم درکتابهای همسرداری با آن مواجه بودیم.ما هیچ منبع تربیتی نداریم که به تفصیل در مورد راهکارهای تربیتی در شرایط مختلف و سنین مختلف بحث کرده باشد در حالیکه نشر صابرین مثلا فقط یک کتاب دارد در مورد نحوه برخورد با کودک لجباز،نحوه برخورد با کودک 2 ساله و ...


14.همه کودکان تیز هوشند اگر

فعالیتهای حرکتی ،اجتماعی ،ذهنی ،تکلمی و ... را در سنین مختلف ریز به ریز همراه با تصاویر نشان داده و برای مادر هایی که مدام منتظر کارهای جدیدی از فرزندشان هستند و البته مادرانی که مدام نگرانند که نکند دیر شده باشد که فرزندم هنوز بلد نیست ...مرجع خوبی است.اسباب بازی ها و بازیهای مناسب سنین مختلف را به صورت مصور بررسی کرده است.اسباب بای های ججالبی نظیر رنگهای انگشتی و خمیرهای بازی خوراکی و هم آموزش داده است.

15.همه کودکان سالمند اگر

این هم به درد مادران نگران (البته من مادر غیر نگرانی ندیده ام تا به حال)میخورد .با نمودارهای ساده و مفید می توان مدام دست به تلفن نبود تا کوچکترین مشکلات را هم از پزشک کودک پرسید.البته جایگزین مراجعه به پزشک نیست ولی راهنمای خوبی است.ضمن آنکه مصور است و درک بهتری به مخاطب میدهد.

 

16.سخنرانی های موجود در سایت تبیان

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=150300&CategoryID=13528

 

17- من دیگر ما - استاد عباسی ولدی

این کتاب در 5 جلد منتشر شده است که یک ضمیه برای جلد 4 در نظر گرفته شده که انواع بازی های مناسب برای کودکان رو آموزش میده

کتابی بسیار جالب و کاربردیه با نگرش منابع دینی نوشته شد


[ ] [ 11:16 ] [ شمیم وصال ]
  • شمیم وصال شمیم وصال

نظرات  (۱)

کتاب های "من دیگر ما" نوشته آقای محسن عباسی ولدی رو هم حتما بخونید

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی